TÜRKİYEDE E-TİCARET

TÜRKİYEDE E-TİCARET

Türkiye de E-ticaret bu kadar kısa bir sürede hayatımıza nasıl dahil oldu ve ne denli bir büyüme gösterdi?Bugün bunları inceleyeceğiz .Bir önceki yazımda Korona virüsün e-ticareti nasıl etkilediğinden bahsetmiştim.  Türkiye de E-Ticaret’e 1997 yılında Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun (BTYK) toplantısı ile merhaba dedik.Türkiye’de e-ticaret hacmi büyüme trendini sürdürmektedir. Dijitalde doğan e-ticaret markaları, yeni bir mağazacılık anlayışıyla ete kemiğe bürünmekte. İnternet üzerinden birçok ürün veya hizmete kolay erişim sağlayabildiği için Türkiyede e-ticaret kullanımında artış yaşandı.

Türkiye'de E-Ticaretin Gelişimi
e-ticaretin gelişimi

E-TİCARET NEDİR?

E-ticaret; 1995 yılından sonra tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin dijital ortamda  olarak yapılması kavramıdır. E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir. İnternet veri transfer sistemini kullanan bir bilgisayar veya elektronik bir cihaz yardımı ile gerçekleştirilen e-ticaret olgusu geleneksel ticaretin ulaşmasının imkânsız olduğu müşteri sayılarına ve değişik müşteri profillerine anında ve yerinde hizmet verebilmektedir. Pazarlamacıların ürünlerini daha fazla tüketiciye aktarmak istemeleri ve dünya pazarlarına girme isteği Türkiyede de E-ticaret kapılarını sonuna kadar açtı.Özellikle küçük işletmeler için uygun bir ticaret yöntemidir.

 

“TİCARET DİĞER TÜM İŞLERDEN DAHA FAZLA GELECEKLE İLGİLİDİR BİTMEYEN BİR HESAPLAMA SÜRECİ İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜN PRATİĞİDİR. HENRY LUCE”

 E-TİCARETTE ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ

Türkiye de e-ticaret kullanımı aslında pazarcı mı? tüketici mi? olduğunuza bağlı olarak ta değişebilir.Pazarcılardan başlayacak olursak yeni bir satış kanallarının olması ve bu sitenin 7/24 açık oması kar payını yükseltir. E-ticaret sisteminde ilk başta satıcının hangi ürünleri satacağına ve sektörüne karar verip sanal

türkiyede e-ticaret
dijital pazarlama

ortam mağazasını oluşturmalıdır.İnternet üzerinden satış yaparken, yaptığınız satışları faturalandırmanız  gerekir.  Peki bu neyi ifade ediyor ? Buradaki fatura kavramı satıcı pozisyonunda olabilmeniz için bir şirket kurmanız gerektiğinden bahsediyor.Eğer bir   e-ticaret siteniz varsa geliştirmeye ve büyütmeye yönelik çalışmalar yapılabilir.

Elektronik ticareti kullanan satıcıların reklam yapmaları kolaylaşır ve maliyeti düşürerek uygun fiyatlara hizmet ve ürün satmalarını kolaylaştırır. Bu şekilde elektronik ticarete has hizmet ve ürünler ile mağaza
ürünleri arasındaki maliyet farkını değiştirerek satıcı ve alıcı arasında etkileşimi arttırır.Elektronik ticaretin günümüz ticari faaliyetlerinde yaygın kullanımı tüketicilerin ticari anlayışlarını ve davranışlarında bazı değişiklikleri meydana getirmiştir. Bu değişiklikler genel olarak müşteri beklentilerini
arttırmış ve doğru hizmet ve ürün, zamanında ve yerinde, uygun fiyatlı ürün taleplerini arttırmıştır

 

TÜRKİYE DE E-TİCARET

Türkiye e-ticaret pazarında en büyük pay, özellikle ilk 10 büyük alışveriş sitesine aittir. Bu büyük e-ticaret sitelerinin trafik, alışverişin  oranı ve sepet performansları, küçük e-ticaret sitelerine göre her geçen yıl artmaktadır.2018 yılında 59,9 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret hacmi, bir önceki yıla göre %42 büyüme kaydetti.Türk tüketiciler arasında sosyal medyadan ürün inceleme ve satın alma eğilimi giderek artmaktadır. E-ticaret sitelerini ziyaret eden tüketiciler en çok giyim, elektronik, yemek siparişi, seyahat, konaklama ve kitap kategorilerinde işlem yapmaktadır. Türkiyede E-ticaret hacmi  2013-2015 yılları arasında ortalama %34 gibi bir oranda büyüme gösterdi.Ülkelerin e-ticarette oranlarının ölçülmesin de önemli yer tutan ölçütlerden biri de sosyal medya kullanımıdır. Türkiyede E-ticaret kullanımı  büyük bir hız kazanmış ve insanlara birçok kolaylık sağlamıştır. Genel olarak bakıldığında son 4 senede kullanıcı sayısında büyük artış gözükmektedir.

 

 

Türkiye pazarında GittiGidiyor ile başlayan pazar yerlerinin varlığı, N11, Hepsiburada gibi büyük oyuncuların da bu modeli kullanması ile
gelişim göstermiştir. 2018 yılında Alibaba tarafından yatırım alan ve iş modelini alışveriş kulübü yapısından pazar yeri modeline doğru
dönüştüren Trendyol önemli bir oyuncu olarak öne çıkmıştır.

TÜRKİYE’DE NEDEN E-TİCARET TERCİH EDİLİYOR?

İnternet üzerinden birçok ürün veya hizmete kolay erişim sağlayabiliyoruz. Ayrıca her ürüne ait fiyat karşılaştırmasını en zahmetsiz şekilde bu platform üzerinde gerçekleştiriyoruz. Özellikle e-ticaret üzerinde maliyetler azaldığı için internete özel birçok kampanya da yapılmaktadır. Kullanıcıların çoğu işin kolaylığı sebebi ile olsa da göz ardı edilemeyecek bir başka yüksek oranlı tercih sebebi ucuzluk.Evden çıkmadan  alışveriş imkanı sağlaması bu salgın döneminde en önemli sebebiydi.Tüketiciler için diğer sebeplere gelecek olursak:

 • Ulaşım için harcanan giderler azalması
 •  Ürün çeşitleri fazla olması
 •  En uygun ürünü bulma şansı arttırması
 •  Zaman kaybı azaltması
 • Ürün ile ilgili daha rahat bilgi alınabilecek bir ortam olması

Üretici için sebeplerine bakacak olursak:

 • Tüm ürünlerinizi dünyaya açabilmeleri
 • Yüksek ciro elde edebilecek olmaları
 • Markanızın imajını yükseltebilmeleri
 • İş hacmini ve kapasitenin büyüyebilmesi
 • Yenilikçi ve sürdürülebilir iş sahanızı yaratabilmeleri
 • Rakiplerinizi tanıyabilir
 • Rekabete katılmaları
 • Sosyal medya ile kendinizi çok daha iyi ifade edebilmeleri

 

TÜRKİYE DE  GELİŞMİŞ E-TİCARET SİTELERİ?

Türk perakende ticaretçisi Hepsiburada, N11 ve Trendyol gibi pazar yeri platformları ile kısıtlı sanmakta. Bu platformlar yüksek komisyon gelirleri yüzünden pazarcıları kendi   e-ticaret siteleri üzerinden ağır komisyon farkları ödemeden ticaretini yapmalarını sağlıyor..Daha rahat incelemeniz açısından kuruluş tarihleriyle beraber aşağı da Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerini sizler için sıraladık.

 • MİGROS SANAL MARKET (1997)

Migros 1997 yılından itibaren fiziksel ve sanal hizmet vermekte.Son yıllarda Türkiye deki en önemli sanal market ağı haline geldi.

 • HEPSİBURADA (1998)

Hepsiburada, 2001 yılında itibaren Türkiye’de online alışveriş sektöründe yer alan önemli oyunculardan biri. İlk kurulduğunda kendi stoğunda ki ürünleri doğrudan tüketicilere ulaştıran bir B2C e-ticaret sitesiyken, son yıllarda farklı şirketlerin kendi mağazalarını açarak, kendi ürünlerini satabildikleri bir online pazaryeri oldu.

 • SAHİBİNDEN (1998)

Türkiye’nin ilan ve alışverişte ilk adresi sahibinden.com, 2000 yılında Aksoy Group bünyesinde hayata geçirildi. Bir e-ticaret sitesi olmanın ötesinde, ülkemizde e-ticaretin doğuşundan bugüne olan sürecin de temsilcisi olan sahibinden Türkiye’nin en büyük elektronik ticaret ve ilan platformlarından birisi olma özelliğini taşıyor.

 • GİTTİGİDİYOR (2001)

Online pazar yerleri dendiğinde ilk akla gelen mecralardan biri olan Gittigidiyor, 2001 yılında kurulmuş ve 2011 yılında eBay tarafından satın alınmasından sonra dünyanın en büyük pazar yerlerinden birinin bünyesine geçmiştir.

 • YEMEKSEPETİ (2001)

İlk siparişini Haziran ayında alan site, ilk kez 2004 yılında günde 1000 sipariş aldı. Türkiye’de yemekle özdeşleşmiş en kapsamlı internet mecrası olma’ hedefiyle Yemek isimli internet sitesini yayına soktu.

 • ETSTUR (2003)

Türkiye de e-ticaret kapsamında  önde gelen seyahat ve turizm kuruluşu olan Etstur, yurt içinde binlerce otelin satış ve pazarlamasını gerçekleştiriyor. Türkiye’de 60, yurt dışında ise yaklaşık 40 ını kapsayan yüzlerce tur paketi üreten firma, çatısı altında birçok markaya da ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’de E-Ticaretin Gelişme Potansiyeli

 • TRENDYOL (2010)

İlk açıldığı yıllarda o dönemlerde popüler olan özel alışveriş kulübü olan iş modelini, zaman içerisinde farklı mağazaların da satışına izin veren sanal pazar yerine çevirerek, özel alışveriş kulübü modelinden çıktı.

 • N11 (2013)

N11, Doğuş Grubu ve Güney Koreli SK Group’un ortaklığı ile kurulan ve mağazalarla, tüketicileri bir araya getiren bir Haziran 2012’de kurulan n11, hızlı bir şekilde büyüyerek, Türkiye’deki e-ticaret  pazar yerlerin den biri oldu ve binlerce mağazayı bünyesinde barındırarak, milyonlarca kullanıcıya ulaştı.

 • LETGO (2016)

Milyonlarca kullanıcısıyla letgo yakın çevrede alışveriş yapmayı sağlayan en büyük ve en hızlı büyüyen uygulama.  Letgo’nun kullanıcıları elektronikten otomobile, nadide koleksiyon parçalarından kıyafet ve dekorasyona kadar her şeyi alıp satabiliyor.

Artırılmış gerçekliğin perakendecilikte kullanımı - Dünya Halleri
Arttırılmış Gerçeklik için bir görsel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜRKİYEDE E-TİCARETİN GELECEĞİ NE OLACAK?

Türkiye de E-ticaretin  mevcut durumu gösteriyor ki 20 yıllık geçmişi olan e-ticaretin doyum noktasına ulaşacağı tarihler pek de yakın değil. Çünkü e-ticaret için daha henüz yolun başındayız. Her geçen gün gelişen ve çeşitlenen ödeme sistemleri altyapısı, artan teknoloji ile ülkemiz, e-ticaretin gelişimi için önemli bir potansiyele sahip.Ancak son dönemlerde yaşanan ağır salgın ve alınan tedbirler kapsamında Türkiye deki e-ticaret hacminde büyük değişiklikler yaptığı aşikar.

Pazarın büyüklüğünü de e-ticaret müşteri sayısı ve toplam e-ticaret hacmi gösterir. Türkiye’de e-ticaret kullananlar şu an 12 milyon, yani ülke nüfusunun %15’i kadar e-ticaret müşterisi bulunuyor. 3 yıl içerisinde beklenen e-ticaret gelişimleri şu yönde internet kullanıcı sayısı 53 milyonu, e-ticaret müşteri sayısı 16 milyonu geçmesi ve Türkiyede  e-ticaret hacmi toplam %50 nin üzerinde artması bekleniyor.Diğer beklentilere gelecek olursak. E-ticarette Artırılmış Gerçeklik (AR) olayının tüm tüketiciler tarafından talep konusu olmasıyla birlikte sitelerin vazgeçilmez bir yüzü olacağı düşünülüyor.Pazarlamacılar açısından avantajını da düşünecek olursak AR sayesinde müşterilerin geri iade yapma oranlarınında düşmesini hedeflenmiş durumda. Tüketicilerin gelişen e-ticaret sektörüyle birlikte isteklerinin de artacağı bekleniyor.Perakendecilerle ve markalarla olan etkileşimlerinden yüksek seviyede elverişlilik ve kişiselleştirme bekleyecekler. Lokasyon’nun(hangi bölgenin talepleri daha fazla ) gerçek zamanlı olma özelliği de pazarlamaya daha uyarlanabilir bir yaklaşım sunacak. Pazarlamacılar bu sayede tüketicilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak doğrultusunda pazarlama ve etkileşim uygulamalarını gerçek zamanlı bir şekilde düzenleyebilecek.

Yorumlara Katıl

Images not found. This may be a temporary problem. Please try again soon.