KORONAVİRÜS E-TİCARETİ NASIL ETKİLEDİ?
e-ticaret
e-ticaret nedir?

KORONAVİRÜS E-TİCARETİ NASIL ETKİLEDİ?

KORONA VİRÜS E-TİCARET

Korona virüsü tüm ülkelerde ekonomi ve sosyal alanlarda derin etkiler bıraktı. Tüm sektörleri olumsuz etkilerken,   e-ticaret dünyasında adeta bir sıçrama etkisi yapmıştır. Fiziksel temastan kaçınma, sokağa çıkmanın güvenli olmaması, karantina ve yasaklar gibi nedenlerle fiziksel ticaret durma noktasına geldi. İnsanların ihtiyaçlarını karşılayan e-ticaret sisteminde ise büyük hızda artışlar yaşandı.İnsanların e-ticarete yönelmelerinin diğer nedenleri ise ürüne direk olarak ulaşmaktan kaçınmak istemeleri, pratiklik, zaman ve enerji tasarrufu sağlamasıdır. Korona virüsü söz konusu olan sanal ticarette istenilen başarının yaşanmasını sağlamıştır. Başka bir deyişle fiziksel ortamdan sanal ortam alışverişine geçiş yaşandı. Türkiye de e-ticaret konusundan bahsettik ilginizi çekeceğini umuyorum linki bırakıyorum buraya.                                     

   ” TİCARETİN SADECE İKİ BASİT İŞLEVİ VARDIR,PAZARLAMA VE YENİLİK. PETER DRUCKER”

 E-TİCARET?

İnsanların belirli ürünleri belirli sistemler üzerinden sanal olarak para karşılığı satın almasıdır. Bu yeni ticaret türüne elektronik ticaret ya da kısa adıyla e-ticaret deniyor.Kişiler bu sanal ortamlarda mal ve hizmetlerinin tanıtımını,pazarlamasını,reklamını yaparlar. E-ticarette amaç belli bir kitleye ve belirli bir bölgeye sunulan hizmet ve malların dünya çapında tanınıp hizmet vermesi ve satışa sunulmasıdır.

Elektronik ticaretin araçları, birbirleriyle ticaret yapanların veya sadece tüketici olanların ticari işlemlerini kolaylaştıran cihazlardır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital pazarlamaya ulaşım imkanları da artmıştır. E-ticareti bu kadar gözde kılan unsurlar arasında; e-ticaretin, şirket ile hedef kitlesi arasındaki doğrudan ilişki sağlaması,hızlı ve düşük maliyetli olması ve tüm bunların elektronik ortamda yapılıyor olması sayılabilir .

E-TİCARET TÜRLERİ NELERDİR?

 • Şirketler arası
 • Şirket ile tüketici arasında
 • Şirket ile kamu arasında

E-Ticaret Nedir?
(e-ticaret sistemi) 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-TİCARETİN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • E-ticaret daha çok insana daha fazla ürün pazarlama imkanı sunar.
 • Maliyet açısından daha düşüktür.
 • Tüketici istediği ürüne her an kolayca ulaşabilir.
 • Kampanya ve indirimlerle satış oranlarında artış sağlanabilir.
 • 7/24 açık bir pazarlamacı olursunuz.
 • Kısa sürede daha çok müşteri bulmanızı sağlar.
 • Alan sıkıntısı olmadığı için daha fazla ürün ve kategoriye yer verilebilir.
 • Dünya pazarlarına girme olanağı sağlar.
 • Farklı platformlarda pazarlama imkanı sağlar.(instagram ve twitter gibi)
 • Birden fazla ürün çeşidini kıyaslamasına olanak sağlar.
 • Ürünleri hakkında daha detaylı bilgiyi sunmasını sağlar.

E-TİCARETİN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

 • Bazı ürünlerin bu platformlarda satılmıyor oluşu e-ticaret için dezavantajdır.
 • Alınan ürünlerin test edilememesi.
 • İhtimal dahilinde kargo teslimatlarında sorun olması.
 • Müşteriler ürünü görmeden aldıkları için iade oranı mağazadan daha yüksektir.
 • Müşterilerde güvenlik ve gizlilik endişesinin olması.
 • Pazarcıların sürekli tasarım ve güvenlik yönünden e-ticaret sitelerini geliştirmeleri gerekir.

korona virüs e-ticareti nasıl etkiler?

 

 

 

 

 

 

 

KORONAVİRÜS E-TİCARETİ NASIL ETKİLEDİ?

Çin’den başlayarak kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen Korona Virüs (COVID-19) bulaşma yolu olarak en hızlı ve kontrolü en zor olan, solunum yolu ile bulaşan bir virüs türü.Fiziksel temastan kaçınma, sokağa çıkmanın güvenli olmaması, karantina ve yasaklar gibi nedenlerle fiziksel ticaret durma noktasına geldi. Tabi her ne kadar fiziki mağazalar bundan ciddi şekilde etkilenseler de insan ihtiyaçlarının devam etmesi göz ardı edilemez bir gerçektir.Mevzu insanlar ve imkanlar olunca yasaklar söz konusu değildir.

Bu salgın durumunda da ihtiyaçları karşılamak için en hızlı ve pratik yol olan e-ticaret kullanımında ciddi artışlar yaşandı.Salgın sürecinde 60 yaş üstü kişiler, ciddi oranda sipariş vermeye başladılar.İç giyim sektöründe siparişlerde %300’lük bir artış söz konusu oldu.Teknolojik ürünlerde ise büyük bir düşüş yaşandı. Virüsünün yarattığı bu pandemi(salgın)döneminde dönüşüm yaşayan ticaret ile ,artık dijital  pazarda var olma yarışı içine giren pazarcılar, burada  artık dijital pazarlama konusunda da rekabet içine girmek durumunda kaldılar.

Dijital pazarlama dünyası gelişim ve artış oranıyla birlikte rekabet olarak da yükselişe geçmiş durumda.Dünya genelinde e-ticaretin yaygınlaşması ve tüketicilerin ürün teslimatı konusunda artan beklentileri ile şirketler özellikle lojistik alanında kendilerini geliştirmeye ve rekabet avantajı elde etmeye çalışmaktadırlar.Gelişmiş pazarlar için aynı gün teslimatın neredeyse standart bir beklenti olduğu günümüzde, bu hizmetin belirli bir kalite seviyesinde verilememesi tüketicilerin tercihlerini direkt etkilemektedir.

 

E-TİCARETTE NASIL BİR ARTIŞ YAŞANDI?

Korona virüsün Türkiye’de görülmesi ve devletin aldığı sıkı önlemlerin ardından vatandaşlar, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için e-ticaret sitelerine yöneldi.Salgın döneminde ilk üç haftada e-ticaret satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 160 büyüdü. Korona virüs gündeminin genel olarak hızlı tüketim ürünleri satışlarını artırmakla birlikte bazı kategorilerde satışları daha fazla etkiledi. Hızlı tüketim ürünleri altındaki tüm ana grupların (alkolsüz içecekler, atıştırmalıklar, bakkaliye, vücut bakım, kağıt ürünleri ve temizlik) çok önemli ciro artışları kaydettiklerini söyleyebiliriz.Temizlik, hijyen ve korunma ürünleri satışı artıyor.2019 yılından bu yana e-ticarette %39’luk bir artış yaşandı.

 

E-TİCARETTE KATEGORİLER NELERDİR?

 • Çok kanallı

Pazarcıların veya hizmet verenlerin hem mağaza hemde sanal ortam çalışmalarıdır. Fiziksel olarak bir mağaza bulunmakta sadece sanal ortam olmaktan çıkmıştır. Buda müşterilerin aradığı alışveriş keyfi veya dokunarak alma isteklerini karşılamak için birebirdir.Hem sanal üzerinden hem de fiziksel mağazadan satış yapanlar olarak kısaltabiliriz.

 • Sadece online

Pazarlamacının mağaza masrafı olmadan sanal ortamda hizmet vermesi durumunu kapsar. Ancak iadenin fazla oluşu  ve müşteri istekleri düşünüldüğünde olumsuz tarafları da mevcuttur.

 • Pazaryeri

Fiziksel ortam olarak ele alındığında mağazaları kapsayan pazar yeri sanal ortam olarak düşünüldüğünde ise ticaretin yapıldığı  siteler tüketicinin ve üreticinin buluştuğu alanlar olarak ifade edilebilir.

 • Özel alışveriş

Pazarcının rekabet ve satış oranlarında artış yaşanması istemesi.Müşteriyi pazar yerine bağlama amacı taşırlar.Tüketicinin bu dijital platformda ki sitelere üyelik kaydını yapmasıyla pazarlamacının indirim ve kampanyalardan haberdar olmasını sağladığı ayrıcalıklara özel alışveriş denmektedir.

 • Çok kategorili

Pazar sahiplerinin daha çok müşteri çekmek ve pazar yerlerine bağlamak amacıyla ürün çeşitliliğini arttırmaları tüketicilere daha çok kategori ve imkan sunmak istemelerinden kaynaklı yapılan çeşit arttırmasıdır.

 • Dikey

Pazarlamacının uzman olduğu  tek bir konu veya ürün satışının yapılması durumdur. Bu pazarlama şeklinin rekabet ve ürün çeşitliliğini negatif yönde etkilediği  savunulmaktadır.

E-Ticaret hacmi 83,1 milyar TL'ye ulaştı - Teknoloji Haberleri

DÜNYADA E-TİCARETİ KORONA VİRÜS NASIL ETKİLEDİ?

E-ticaret dünyasında en çok ilgi çeken durum ise perakende(toptan kelimesinin karşıtı olarak da söylenebilecek perakende sözcüğü, pek çok farklı malın tek tek ya da ayrı şekilde satılması)ticarete oranla hızlı bir büyüme sergilemesiydi. Kısaca perakende ticaret e-ticarete dönüşüyor diyebiliriz.. Ağır sanayi ve otomotiv haricinde tüm sektörlerin e-ticarete geçmesi bekleniyor. E-ticaretin dünyaya yayılması yabancı  yatırımcıların bu sektörde olması ve ürün çeşitliliğinin artması rekabeti getirdi.Dünya genelinde bu yıl içinde e-ticaret pazar büyüklüğünün 3,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.Yatırımcılılar bu pandemi sürecini fırsat olarak değerlendirip büyümeye meyil gösteriyorlar. Türkiye’nin küresel ticaret hacmini artıran yönüyle ülkemizde stratejik önemi giderek artan bir sektör. Bu sektörde yaşanan başarıyla Dünyanın dev pazarları arasına girebilir.Sınır ötesi pazar hacmine en fazla sahip olan ülke ise Çin.Dünya genelinde kullanıcıların yoğun olarak işlem gerçekleştirdiği kategorilerin başında giyim, ayakkabı, tüketici elektroniği, güzellik ve bakım gelmektedir. Bu kategoriler, toplam sınır ötesi e-ticaret içinde %60’a yakın paya sahiptir.

E-TİCARET FİRMALARI NE GİBİ ÖNLEMLER ALDI?

Buradaki yazımızda e-ticaret firmalarını virüs döneminde ve sonrası dönemde alması gereken önlemleri anlatacağız.  Virüs salgının dünyada önemli bir boyuta gelmesiyle beraber birçok insanın alışveriş etkinlikleri değişmeye başladı. Öncesinde genellikle marketler, mağazalar gibi alışveriş merkezlerinden yapılan alışverişler son dönemlerde daha çok e-ticarete kaymaya başladı, sanal mağazalar çoğaldı.Virüse Karşı önlem almak isteyen insanların değişen alışveriş alışkanlıkları da e-ticaret yazılım firmaları veya yapmaya başlayan firmaların sorumlulukları daha fazla artmaya başladı.Hadi bu önlemlerden bahsedelim.

 • ÇALIŞANLARIN SAĞLIĞI ÖN PLANDA TUTMALISINIZ

Müşteri memnuniyetini sağlamak için ilk plan çalışanların hijyenik ve mutlu bir ortamda olmasıdır.Çalışanlarınızın güvenli bir ortamda hizmet verebilmesi için ve Virüs’ten korunmaları için maske, el dezenfektanı, kolonya, eldiven gibi ürünleri işletmeniz için temin edin.

 • MÜŞTERİLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN

Dijital ortamın önem kazandığı şu dönemde  müşteri portföyünü genişletmek ve sabit tutabilmek için siparişleri eksiksiz ve en kısa sürede temin etmeniz büyük önem arz ediyor.Güven sorunu yaratan  dijital firmalar ve geciken teslimatlar’dan dolayı müşterilerde alacağınız kötü yorumlar sizi kötü etkiler.

 • MÜŞTERİLERİNİZE GÜVEN SUNUN

Dijital ortamda insanlar alışveriş  yaparken firmalarda ilk baktıkları şeyler  güven verip  vermedikleridir. Bu sizin için kalıcı müşteri oluşturmada önemli rol oynar.Kalıcı müşteriler elde etmek için hizmetlerinizi en güvenli ve en hijyenli koşullarda sağlayın. Müşterinizin aldığı ürünü kargo ile gönderecekseniz eğer kargoya vermeden önce dezenfekte işlemlerini gerçekleştirin. Kargo sonrasında müşterilerinize kargoya verme işleminden önce ürünün dezenfekte edildiğini ve güvenli bir şekilde kullanabilmesi için ürünü teslim aldıktan sonra kendisinin de dezenfekte etmesini önerdiğinize yönelik bir mail atın.

 • ÜRÜN KATEGORİYİ GELİŞTİRİN

Dijital ortamda insanlar güvenip alışveriş yaptıkları yerlerde daha fazla çeşit görmek isterler.Müşterileri sadece kendi bünyesinde isteyen dijital firmalar ürün çeşitliliğine dikkat etmelidir.

 • KAMPANYALAR DÜZENLEYİN

Salgın döneminde şüphesiz en çok etkilenen alan ekonomi oldu.Ürünleri bu durumda müşterilere daha cazip hale getirebilmek için hemde gelişip büyüyebilmek için kampanyalar düzenlenmeli ve bu kampanyalar müşterilere duyurulmalıdır.

Yorumlara Katıl

Images not found. This may be a temporary problem. Please try again soon.