E-TİCARETTE İÇERİKLERİ OPTİMİZE ETMEK İÇİN 5 DETAY
Seo

E-TİCARETTE İÇERİKLERİ OPTİMİZE ETMEK İÇİN 5 DETAY

E-ticarette içerikleri optimize etmek için 5 detaydan bahsedeceğiz  bugün.Her zaman bilinir’ki ufak detaylar hayat kurtarır.Eğer bir e-ticaret firmasına sahipseniz pazarda ki rekabetinde farkında olmalı ve yeniliklere uyum sağlamalısınız.Yalnızca fiziksel mağazanızı sanala taşımak yetmez.

 

 E-ticarette amaç belli bir kitleye ve belirli bir bölgeye sunulan hizmet ve malların dünya çapında tanınıp hizmet vermesi ve satışa sunulmasıdır. E-ticaret kapsamında pazarlamacıların en önem verdiği konu hala içeriktir. Bu durum özellikle yeni siteler için çok daha fazla önemlidir. Buradaki en önemli nokta  ise ne aradığınız, nasıl yazacağınız ve bunları nasıl satışa sunacağınız’dır. Sizler için sitenizde SEO ve içerik konusunda önemli 5 konuya değindik.Eğer bir web sitesine sahipseniz bu 5 yönteme dikkat etmeli ve içeriğinizi paylaşmadan önce kontrol etmelisiniz.

İçerik pazarlamanın uyuyan devi 'Slide Share' ile öne ...

 

“İş hayatındaki can alıcı nokta hizmet etmek için beslenen dürüst duygudur. Ticaret bilindiği gibi hizmet bilimidir. En iyi hizmet veren en çok kar edendir. George Eberhard”

1.BİREYSELDEN ÇOK TOPLUMSAL

Peki nedir bu bireyselden çok toplumsal kavramı?E-ticaret firmalarının dijital pazarlama platformlarında genel olarak yaptıkları hatalardan bahsedeceğiz aslında. İçerikler hazırlandığında ben merkezli yazılmış olması en önemli ve büyük sorunlara yol açabilen bir hatadır. Bu durum tüketiciler açısından ve okunduğunda’da tatsız bir geri dönüşe neden olabilir. Ürünlerinizden,firmanız dan, kendinizden veya hizmetlerinizden bahsetmenin dozunu kaçırmayın. Sürekli ben düşüncesinden uzak durarak kullanıcıya hitap edecek şekilde oluşturulmuş içerikler hazırlayın.Kampanyalardan indirimlerden bahsederken sanki müşteri karşınızda gibi hitap edecek cümleler yazın.Sürekli ben düşüncesinden uzak durarak kullanıcıya hitap edecek şekilde oluşturulmuş içeriğin bulunduğu örnekler verelim. Örneklemelerde gelinlik konsepti ele alınmıştır.

 • Çoğu Site: Düğün  için size mükemmel seçimlerden oluşan gelinlikler sunuyoruz.
 • Birkaç Site: Mağazamız size düğünler  için en iyi çeşitlerden oluşan elbiseler sunmaktadır.
 • Akıllı Siteler: Bu önemli günde sizi mükemmel gösterecek gelinlik çokta uzakta değil.Dans pistini onurlandırın ve rahat ancak şaşırtıcı yeni gelinliğiniz sayesinde  konuşmalar sırasında etkileyici bir görünüme sahip olun. Partide yer alan kişilerin sizin hakkınızda ve gelinliğinizin  hakkında konuşmaya başladığını düşünün. Dans pistinde bir kraliçe gibi hareket ettikçe boncuklar ve pullar parlayacak ve herkes sizin hakkında konuşuyor olacak. Bunların hepsi en iyi gelinliği seçmek ile başlayacak. Muhteşem bir geceye hazır olmak istiyorsanız  bir tık uzağınızdayız.Unutmayın gecenizde sizi ve  gelinliğinizi mükemmel göstermek için daima %100 para iadesi garantisine sahip olacaksınız.
 • Mükemmel Siteler: Bir düşünün bu siz en özel gününüz bu özel günde parlayan tek yıldızın siz olması çok önemli.Düşünün içeriye girdiniz konuklar sizden gözünü alamıyor dans pistinde eşsiz fotoğraflarınız çekilmiş.İşte tamda burada sizin  eşsiz stilinize uygun olan mükemmel  olan gelinlikleri tasarladık.Eşsiz güzelliğe sahip bu gelinlikler bir tık uzağınızda.Unutmayın bizim siz önemlisiniz. Gecenizin ve gelinliğinizin sizin için mükemmel olmasını istiyoruz.

Seo

 

2.ALIŞVERİŞİN BAŞKALARI İÇİNDE YAPILABİLECEĞİNİ UNUTMAYIN

E-ticaret firmaları çoğu zaman alışverişi yapan kişiye yönelirler ancak unutulmamalıdır ‘ki ürünü satın alan kişi ile alışverişi yapan kişinin farklı olabilirler.Satın alınacak ürünü görsellerle destekleyin.Bunun yerine içeriği ürünü satın alacak kişiye yönelik yazın ve sıfatları kullanarak onların güvenini kazanmaya çalışın.Anlatımınızı kulağa hoş gelecek şekilde gerçekleştirin.Böylece kullanıcılar iyi ürünü aldıklarını düşündükleri için daima mutlu olacaklardır.

3.İNSANLARIN İLGİSİNİ ÇEKEBİLECEK İFADELER KULLANIN

Tamamlayıcılar kısa anahtar kelimelerdir ve uzun ifadeleri anlatmak için kullanılırlar. Bu kelimeler alışverişi yapan kişinin sizi bulmasını sağlar ve size daha fazla satış kazandırırlar. Tamamlayıcıları site içerisinde kullanın ve en önemli olanları dahili link yapısı içerisinde kullanın. Bunları trafik çekmek istediğiniz uygun sayfalara atayın. Aynı zamanda tamamlayıcıları birleştirerek anahtar kelimelerinizi çoğaltın ve daha fazla uzun kuyruklu trafik oluşturun. Aşağıya bu konuda sizler için bir örnek bıraktım.

Anahtar Kelimemiz: Bebek kıyafeti

 • Bebek Kıyafetleri
 • Bebek Kıyafetleri Satın Alın
 • Pembe Bebek Kıyafetleri Satın Alın
 • Bebek Duşları İçin Online Pembe Bebek Kıyafetleri Satın Alın
 • Kız Bebek Duşları İçin Online  Pembe Bebek Kıyafetleri ve Hediyeler Alın

En sonuncusu biraz uzun olabilir ancak uzun kuyruklu sözcük öbeklerinde bulunabilecek bir durumdur.

4.ANAHTAR KELİME KULLANIMINA DİKKAT EDİN

Anahtar kelime yoğunluğu bazen anahtar kelime sıklığı olarak da adlandırılır. Bu nedenle, belirli bir anahtar kelimenin bir web sayfasında ne sıklıkta bulunduğu anlamına gelir. Anahtar kelime yoğunluğu hesaplanabilir. Bir anahtar kelimenin bir web sayfasında ne sıklıkta göründüğü sonucuna varmak için, belirli bir anahtar kelimenin sayfadaki toplam kelime sayısına bölümü şeklinde hesaplama yapabilirsiniz.Ama genel manada bakıldığında 350 kelimeden daha az olmaması beklenir.Daha güçlü içerikler, daha güçlü tamamlayıcılar kullanmalısınız. Ancak unutmayın yüksek kaliteli içeriklere sahip olmak veya anahtar kelimeye odaklanmak daima en iyi kullanıcı deneyimini sunmamaktadır.

5.TÜKETİCİYE DÖNÜŞÜM DETAYLARI HAKKINDA BİLGİ VERİN

Çoğu e-ticaret firması müşterileri kendine çekmek ve üye yapabilmek için belli bir fiyat üstüne kargo bedava,indirim,kupon ve para iadesi gibi ifadeler kullanılırlar.Kullanıcıların güvenlerini kazanmaya çalışırlar. Bazı mağazalar bu tür şeyleri sitelerine eklemeyi unuturlar.Tüketici eğer alışveriş yamaktan çekiniyorsa ve güvenlik problemi çekiyorsa bunu iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Ücretsiz kargo, %100 memnuniyet, kısa süreli teslimat gibi imkanları kullanarak onların güvenini kazanabilir ve onları daha kolay bir biçimde alışveriş yapmaya yönlendirebilirsiniz. Bunları yaparak sitenize daha fazla ziyaret çekebilir ve ziyaretçileri satışa çevirebilirsiniz.

İÇERİK PAZARLAMA STRATEJİSİ

İçerik pazarlama stratejisi iyi ve doğru bir kullanıcı deneyimi tasarlayabilmek için işe yarar, kullanılabilir ve ilgi çekici bir içerik olmazsa olmazdır.İçerik stratejisi, işe yarar ve kullanılabilir içeriklerin yaratılmasını, teslim edilmesini ve yönetimini planlar.

İçerik pazarlama stratejilerinde önemli noktaları ele alacak olursak:

 • Ana strateji: İçeriklerin iş hedeflerinize ulaşmanızı nasıl sağlayacağını tanımlar.
 • Materyal: Hedef kitle, ses ve iletişim tonu gibi karakteristik özellikler de dahil olmak üzere, ana stratejinin başarıyla yürütülebilmesi için hangi içeriklere ihtiyaç olduğunu tanımlar.
 • Yapı: Mesajın hangi içerikle ilişkilenebildiğine, içerikler arasındaki bağlantılara ve detaylı sayfa tabloları oluşturmaya odaklanır.
 • İş akışı: Görev tanımlarını, görevleri ve görevlerin hayata geçirilmesinde hangi araçların kullanılacağını da belirleyerek içeriğin nasıl düzenli olarak üretileceğini ve yönetileceğini belirler.
 • Yönetim: Yönetimin birçok anlamı bulunsa da, kelime olarak farklı şekillerde anlatsalar da her biri aynı şeyden bahsetmektedir ve tabiri caize aynı kapıya çıkmaktadır.Yönetme eyleminin tam karşılığıdır. İnsan, örgüt ya da bütçe olarak düşünebilirsiniz.

 

*Son olarak etkili bir web sitesi isteyenler için ufak tavsiyelerim var. Bunları sizin için madde madde yazdım hadi bakalım:

 •  Mesajı net olarak vermelidir:Bir web sitesi tasarlamaya ya da düzenlemeye başlamadan önce mesajı oluşturmanız gerekiyor. Tasarımı yaparken atacağınız her adım bu amaca hizmet edecek doğrultuda olmalıdır.Örneğin web siteniz belirli bir ürünü vurgulayacak ise ziyaretçiler ürün bilgilerini ve görüntülerini kolayca bulabilmeli ve ürünü satın alabilmelidir.
 • Dikkat dağıtan unsurların sınırlandırılması gerekir:Burada bahsedeceğimiz dikkat dağıtıcı unsurlar pop-up reklamlar, gereksiz görüntü veya bilgiler gibi web sitenin hizmet edeceği amaç dışında kalan herhangi bir şey olabilir. Tasarımınızı değerlendirin ve amacınızın dışında kalan bütün unsurları çıkarın.
 • Renk düzeni ve mizanpaj önemlidir:Minimal tasarımlarda da her tasarımda olduğu gibi sayfa ögelerinin vurgulanması önemli.Ögeleri vurgulamak için bir diğer yöntem doğru yerleştirme ve boşlukları doğru kullanmak olarak görülebilir.
Yorumlara Katıl

Images not found. This may be a temporary problem. Please try again soon.